MENU

ZNAJDŹ NAS NA:

Odzież i higiena

Do praktyki akido, niezbędny jest odpowiedni ubiór. W początkowej fazie może to być strój sportowy (spodnie od dresu i koszulka T-shirt) jednakże w miarę ćwiczenia wymagany jest tradycyjny strój treningowy. Takim podstawowym ubraniem jest dogi, potocznie zwane kimonem (jednak nim nie jest). Składa się z gi, (bluza), zubon (spodnie) i obi (pas).

Jeżeli osoba praktykująca jest już zaawansowana i posiada wysoki stopień uczniowski lub stopień shodan (w zależności od szkoły), może nosić tradycyjne spodnie japońskie hakama.

Zarówno dogi jak i hakama powinny zawsze być w należytym porządku. Kolejnym elementem ubioru jest obi. Jest to pas okalający biodra. W naszej szkole może on być w różnych kolorach (kaku obi) lub białe w przypadku obi uczniowskich.

Zachowanie czystości zarówno ubioru i ciała jest niezbędne do czerpania przyjemności z praktyki z drugą osobą. Zatem przed wejściem na tatami, należy umyć przy najmniej stopy i dłonie.
Kolejną rzeczą jest dbanie o higienę i bezpieczeństwo. Paznokcie, zarówno u rąk jak i nóg, powinny być krótko obcięte. Wszelkie zadrapania mogą się później bardzo długo goić i są nieprzyjemne.
Nie wolno wnosić na matę jakiejkolwiek biżuterii (kolczyki, łańcuszki, sygnety, zegarki itp.) Przedmioty te niosą niebezpieczeństwo zarówno dla osoby ćwiczącego jak i jego partnera (uderzenia w twarz, zerwanie płatków usznych, dźwignie na palce itp.)

Powyższe działy na podstawie książki Andre Cognard "Cywilizacja i sztuki walki albo węzeł na pasie"


wróć